Časté dotazy
1. Vyžaduje instalace FVE stavební povolení?
Rodinné domy
Ne. Instalace FVE pro rodinné domy (do výkonu 50 kWp) nevyžaduje stavební povolení ani souhlas úřadů.
Jedinou výjimkou jsou domy, které stojí v památkové zóně nebo na území CHKO, u těchto staveb instalace FVE nesmí ovlivňovat ráz krajiny,
proto v těchto případech budete potřebovat posudek od CHKO nebo památkářů.
Firmy, obce a bytové domy
Stavební povolení budete potřebovat, pokud výkon plánované instalace překročí 50 kWp.
Počítejte také s územním řízením, které vyžadují pozemní instalace.
2. Jaká je životnost solární elektrárny?
Pokud si vyberete solidního dodavatele, který používá prověřené a kvalitní komponenty, je životnost fotovoltaických solárních elektráren několik desítek let. Solidní výrobci standardně garantují 25letou účinnost nad hranicí 80 %. Jedním z parametrů, který vám pomůže ve výběru jsou certifikace výrobků vašeho dodavatele a také záruky, které na jednotlivé části systému poskytuje.
3. Kolik mohu díky FVE ušetřit?
Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Výše úspor a rychlost návratnosti vaší investice je vždy individuální. Závisí na typu projektu, velikosti elektrárny, nárocích na spotřebu i stávajících cenách, za které nakupujete elektřinu od vašeho stávajícího dodavatele. Do úspor a návratnosti investice se navíc promítá i možnost prodávat přebytky a profitovat tak z prodeje elektrické energie.
Abyste získali přesnější představu, kontaktujte nás a my vám v rámci konzultací navrhneme co nejoptimálnější řešení včetně vyčíslení úspor.
4. Jak je to u FVE s návratností investice?
Návratnost investice do fotovoltaiky je stejně jako vyčíslení konkrétních úspor vždy individuální. Rychlost návratnosti se odvíjí od výše vaší spotřeby, množství spotřebičů, způsobu vytápění a dalších faktorů, začíná cca od 4 let. Přesnější odhad návratnosti pro vás zpracujeme jako součást nabídky, kdy už budeme mít k dispozici konkrétní parametry pro vaši lokaci.
5. Musím mít střechu orientovanou na jih?
Střecha orientovaná na jih je sice ideální, ale není podmínkou. Fotovoltaické panely lze umístit i na východní nebo západní stranu. V takové konfiguraci FVE dosahují optimálního výkonu právě v době, kdy je ve většině rodin zvýšený provoz.
6. Jaké na FVE poskytujete záruky?
Servis FVE elektráren je minimální. Samozřejmě je dobré mít na paměti, že součástí instalace jsou i elektrokomponenty, které mohou v průběhu času podléhat zkratu nebo vadě. V takovém případě jste však chráněni zárukou, která se vztahuje jak na potřebné součástky, tak odvedenou servisní práci. Na jednotlivé komponenty poskytujeme záruky dle podmínek výrobce:
- 25 let na panely Trina Solar
- 10 let na střídač Solax
- 10 let na baterie Solax
7. Kdy a jak za FVE zaplatím?
Po odsouhlasení nabídky připravujeme Smlouvu o dílo. Po jejím podpisu zaplatíte poplatek 20 000 Kč, který pokryje úvodní technické, projekční a administrativní náklady spojené s realizací. V případě, že distributor Smlouvu o připojení neschválí, poplatek vracíme zpět. Další fakturu ve výši 50% ceny díla, vystavíme v návaznosti na dohodnutý termín montáže panelů, měniče, případně baterií. Doplatek celkové částky bude fakturován po úspěšné revizi.
8. Jak na FVE mohu získat dotaci?
Pro fotovoltaické elektrárny je určený program Nová zelená úsporám. S přípravou podkladů můžeme začít po podpisu smlouvy a úhradě zálohové faktury. Vytvoříme všechnu potřebnou dokumentaci a podáme žádost o dotaci u Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Jakmile SFŽP žádost akceptuje, můžeme se pustit do realizace.
Po dokončení instalace následuje revizní kontrola a vystavení technické zprávy pro distributora. Jakmile uhradíte doplatek, může k vám přijet revizní technik distributora, který vše znovu zkontroluje a postará se o připojení elektrárny k distribuční síti. Následně SFŽP předáme poslední dokumenty dokládající, že celá instalace proběhla v pořádku a je ukončena. Po schválení dotace je vám odpovídající částka vyplacena na účet, obvykle do 9 týdnů.
9. Poskytujete záruční i pozáruční servis?
Sorgun samozřejmě poskytuje jak záruční, tak pozáruční servis. V případě potřeby akutního řešení se na nás můžete obrátit prostřednictvím našich kontaktů:
Pro obecné dotazy jak provozu elektráren tak servisu prosím využijte nejlépe odpovědní formulář nebo se obraťte na některou z našich poboček. Reagujeme nejpozději do dvou pracovních dnů.
10. Jsem cizinec žijící v Česku. Mohu žádat o dotaci na FVE?
Ano, o dotaci nerozhoduje národnost. Podmínky dotačního programu musí splňovat nemovitost, kterou jako cizinec v Česku vlastníte.
11. Jaký je proces instalace FVE?
Proces instalace FVE se dá rozdělit do tří fází:
- Instalace panelů
Tuto část instalace pro běžný rodinný dům (výkon cca 10 kWh) realizují dva až tři naši technici během jediného dne. - Příprava elektroinstalace a zapojení
V další fázi je potřeba zajistit a zapojit veškerou elektroinstalaci. Tato část práce je obvykle hotová za jeden, případně dle složitosti dva dny a na její realizaci stačí jeden náš specialista. - Oživení
Poslední fází je oživení celé FVE elektrárny a samozřejmě také zaškolení, abyste vše zvládli bez problémů obsluhovat. Tato fáze zabere už jen několik hodin a opět se o ni postará jediný z specialista našeho týmu.
Uvedené lhůty se mohou u vašeho projektu lišit. Vše závisí na konkrétní poptávce a dohodě specifikované ve smlouvě o dílo. Například zásahy na elektroinstalaci mohou být realizovány z části svépomocí nebo prostřednictvím jiného dodavatele a to se odrazí na celkové době realizace.
12. Jaká je cena za FVE?
Koncová cena je vždy individuální a závisí na konkrétní poptávce. Zahrnuje všechny potřebné komponenty, od samotných panelů až po instalační prvky, baterie, náklady na montáž a dopravu, proces vyřízení veškeré dokumentace včetně dotací.
Základním parametrem je vždy požadovaný výkon elektrárny, čím větší výkon, tím více potřebujete panelů. Pro orientační cenovou nabídku nás prosím kontaktujte prostřednictvím formuláře nebo telefonicky.
Typický příklady instalace si můžete prohlédnout zde.
13. Jak se FVE udržuje? Je to finančně náročné?
Fotovoltaická elektrárna nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Jedinou výjimkou je nutnost odstraňování sněhu v extrémních podmínkách. V Česku ve většině lokalit sníh odtává sám. Obecně platí, že jediné, co musíte občas udělat je zkontrolovat, zda jsou fotovoltaické panely čisté a nezakrývá je nějaký nepořádek, kromě sněhu například napadané listí.
14. Jak probíhá vyřízení dotací?
Proces vyřízení dotací je velmi jednoduchý, o většinu úkonů se postaráme za vás a vždy vás informujeme o krocích, které je třeba podniknout na vaší i naší straně.
Připravujeme dokumentaci a prostřednictvím tzv. e-identity posíláme žádost Státnímu fondu životního prostředí, který má projekty v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám na starosti. Vaším nejdůležitějším úkolem je především včasná úhrada všech faktur a dodržení dohodnutých termínů spokojených i instalací a návštěvou revizních techniků.
Pamatujte prosím, že dotace jsou vypláceny až zpětně, tzn. nejprve je třeba celý projekt kompletně profinancovat a dokončit včetně připojení do distribuční sítě a teprve potom je na váš účet proplacena částka ve výši schválené dotace. Ta může být pro rodinné domy až do výše 200 000 Kč v závislosti na parametrech projektu.
15. Funguje FVE v zimě?
V Česku je během roku výrazný rozdíl v množství slunečního svitu v letní a zimním ročním období. V zimě tedy FVE nemá takovou výkonnost jako v létě, „nejhorší“ měsíce jsou obvykle listopad a prosinec. Přesný výkon je ale vždy nutné stanovit v závislosti na konkrétních podmínkách vaší stavby (lokalita, orientace, sklon střechy atd.)
16. Klesá po letech výkon FVE?
Ano, v čase dochází k postupnému poklesu výkonu jednotlivých solárních panelů, který je způsobem slunečním svitem. U kvalitních komponent by nemělo dojít k poklesu výkonu panelů pod 80 % ani po 25 letech provozu a v tomto smyslu také poskytujeme záruku.
17. Může se stát, že nedostanu dotaci?
Pokud splňujete všechny podmínky a pro vyřízení dotací nám poskytnete pravdivé informace, nemělo by při vyřízení žádosti o dotaci dojít k žádným komplikacím. Procesem procházíme společně, postaráme se o to, abyste všemu rozuměli a měli v každém kroku projektu přehled o tom, jak ve spolupráci s námi pro zdárné vyřízení dotací postupovat.
18. Vyžaduje FVE pravidelné revize?
Ne. Celý systém vyžaduje jedinou revizi a ta probíhá před prvním spuštěním. Další revize už potřeba nejsou.
19. Je FVE bezpečná? Existuje riziko požáru?
Riziko požáru fotovoltaického systému je zanedbatelné. Naši technici, kteří provedou instalaci striktně dodržují všechny předpisy a postarají se i o dokonalé zabezpečení všech teoreticky zranitelných součástí jako jsou kabely a střídač. Instalace nového zařízení navíc musí proběhnout v souladu s rozšířením přepěťové ochrany.
Samozřejmostí je také HDO (hromadné dálkové ovládání), které vyžaduje platná česká legislativa. Díky němu dokáže distributor v případě požáru nebo jiné mimořádné události vaši FVE na dálku vypnout.
20. Co FVE a bouřky, kroupy a další výkyvy počasí?
Naše fotovoltaické panely jsou opatřeny speciální ochrannou vrstvou již během výrobního procesu. Jednotlivé články chrání speciální odolné sklo, panely jsou opatřeny hliníkovým nebo duralovým rámem a jejich šikmé umístění navíc eliminuje sílu dopadu krup. V praxi to znamená, že běžná bouřka ani krupobití vás nemusí znepokojovat.
Celá elektrárna je pevně přichycena ke střeše včetně kabeláže,velmi dobře tedy odolává i silnému větru. Instalace FVE navíc povinně vyžaduje bleskosvod, jste tedy chráněni i proti zásahu bleskem.
Samozřejmě není možné garantovat absolutní odolnost v případě extrémních jevů, ale ty naštěstí v našich podmínkách nejsou nijak časté.
21. Jaké jsou obvyklé termíny?
Rychlost dodání je jedním z našich největších benefitů:
- Od poptávky k nabídce obvykle uplyne jeden týden. Nabídku připravujeme nezávazně a zdarma.
- V případě vašeho zájmu následuje podání Žádosti o připojení k vašemu distributorovi. Teprve po schválení žádosti následuje podpis smlouvy o dílo.
- Během následujících 30 dní vyřídíme administrativu projektu a podáme Žádost o dotaci.
- Samotná instalace pak probíhá podle náročnosti projektu v rozmezí dalších 2-4 měsíců.
Naše konfigurace vždy tvoříme ze skladových položek, nestane se vám, že budete muset čekat na dodávku komponentů, proto dokážeme ve srovnání s konkurencí nabízet nadstandardní dodací lhůty.
Jediné co neumíme ovlivnit je připojení elektrárny do sítě distributora, tyto termíny závisí čistě na něm. Ještě před připojením už ale vyrábíte elektřinu pro vlastní spotřebu, jen ještě nemůžete “prodávat”.
22. Odkud pochází komponenty a materiál?
Našim velkoobchodním partnerem je společnost Iftech, který je jedním z top dovozců všech komponentů pro fotovoltaiku na českém trhu.
23. Jak budu FVE ovládat? Existuje na to nějaká aplikace?
Celý systém pod názvem Solax Hybrid Inventor je vybaven wifi rozhraním a snadno jej tak připojíte k vaší domovní síti ať už kabelem nebo právě prostřednictvím wifi signálu.
FVE pak můžete snadno ovládat pomocí spolehlivé mobilní aplikace Solaxcloud. Neustále tak budete mít po ruce všechna klíčová data, analýzy, informace o stavu baterie a další parametry. Do aplikace navíc mohou na vyžádání nahlédnout i naši technici poradit vám na dálku v případě, že máte o správném fungování vaší FVE jakékoliv pochybnosti.
Aplikace je dostupná jak pro iOS tak pro Android.
24. Jak náročné je zaškolení?
Zaškolení obsluhy fotovoltaické elektrárny není náročné, zabere cca 1-2 hodiny.
25. Jak funguje spotový prodej elektřiny?
Jestliže jste vlastníkem solární elektrárny a generujete přebytky, je škoda je dodávat do sítě zdarma. Aktuálně na českém trhu funguje přibližně deset firem, které od vás přebytky odkoupí, konkrétní podmínky odkupu se však napříč firmami výrazně liší.
Výkup elektřiny fotovoltaiky může probíhat buď za fixní nebo za spotovou cenu, právě v závislosti na dohodnutých podmínkách.
V poslední době je na českém trhu nejoblíbenějším obchodníkem pro výkup elektřiny od domácností společnost Entri.
26. Jakou životnost mají baterie?
Záruku na baterie poskytujeme 10 let, předpokládaná životnost je 20 let a odpovídá cca 6000 nabíjecích cyklů.
27. Kolik místa potřebuji pro baterie a kde by měly být uloženy?
Baterie je třeba mít uloženy v suchu a v místě, kde v zimě teplota neklesá pod bod mrazu. Naopak v létě je dobré aby místo bylo dostatečně větrané a nedocházelo tak zbytečně k jejich přehřívání.
Pro baterie je také třeba najít prostor dostatečně velký. Instalace pro běžný rodinný dům o výkonu 10 kWh budete potřebovat celkem 2 baterie. Jedna baterie váží cca 50 kg a má rozměry cca 60 cm na šířku a 90 cm na výšku. Vše s vámi samozřejmě zkonzultuje náš technik při prohlídce místa.
28. Jak probíhá administrativa FVE projektu?
Administrativa k projektům se může zdát z některých popisů a článků složitá, ale není třeba z ní mít obavy. Velkou část “papírování” zajišťujeme za vás. Pokud je potřeba vaše součinnost, dostanete od nás přesné pokyny co, kdy a jak zajistit, aby měla vaše žádost o vyřízení dotací hladký průběh.
Vše vám rádi vysvětlíme během během úvodní fáze zpracování vašeho projektu.
Mám zájem o fotovoltaiku
Vyplňte prosím kontaktní formulář, ozveme se Vám zpět. Můžete připojit také popis Vaší fotovoltaiky.