Fotovoltaika pro bytové domy

Fotovoltaické elektrárny představují vítaný způsob, jakým lze snížit výdaje na elektřinu i v bytových domech.

Z hlediska zákona byly sice možnosti realizace FVE na bytových domech po dlouhou dobu problematické, ale to se s rokem 2023 změnilo.

Nová příležitost

Protože našim klientům chceme nabízet vždy nejkvalitnější možné řešení, celou situaci kolem legislativních změn pečlivě sledujeme a aktuálně můžeme pro všechna společenství bytových jednotek nebo bytová družstva nabídnout řešení s násobně vyšším výkonem, než tomu bylo ještě v roce 2022.

Výbornou zprávou je, že program Nová zelená úsporám vychází vstříc právě i společenstvím vlastníků bytových jednotek a bytovým družstvům. O dotace na svoji střechu tak mohou bez problému žádat i tyto subjekty.

Pokud podmínky připojení umožňují dodávat nevyužitou energii do distribuční soustavy, jsou podporovány instalace fotovoltaického systému až do maximálního výkonu systému 100 kWp. V opačném případě je podporovaný výkon v kWp omezen na 1,5násobek stávající roční průměrné spotřeby v MWh.

Solární panely je možné bez problémů instalovat na rovné i šikmé střechy. S oběma způsoby instalací má naše společnost výborné zkušenosti. Celým projektem vás spolehlivě provedeme po technické i administrativní stránce.

Výhody fotovoltaiky pro bytové domy:

  • FVE vyrábí energii pro vlastní spotřebu;
  • využití energie pro společné prostory i jednotlivé bytové jednotky;
  • úspory za elektřinu v řádu desítek procent.

Proč spolupracovat s námi:

  • nezávazná vstupní konzultace;
  • zkušený tým;
  • zajistíme kompletní služby – návrh, dotace, realizaci;
  • nadstandardní dodací lhůty v porovnání s konkurencí;
  • používáme kvalitní komponenty poslední generace;
  • záruční i pozáruční servis.

Jak pracujeme

Projekty pro bytové domy realizujeme vždy na klíč na základě prohlídky místa a požadavků každého klienta.

  • Na základě návštěvy doporučíme vhodné řešení a optimální technickou konfiguraci.
  • Vypracujeme kalkulaci a potřebnou projektovou dokumentaci, zajistíme statický posudek.
  • Po odsouhlasení zrealizujeme kompletní montáž včetně testování a základní revize.
  • Pomůžeme vyřešit administrativu potřebnou pro vyřízení dotací a připojení do distribuční sítě.
  • Po zprovoznění zajistíme povinné revize v předepsaném intervalu 3 roky.

Státní fond životního prostředí ČR: Nová zelená úsporám

Realizace nových fotovoltaických elektráren propojených s distribuční soustavou pro bytové domy podporuje dotační program Nová zelená úsporám.

O dotace v rámci programu mohou žádat vlastníci stávajících bytových domů, společenství jednotek stávajících bytových domů, příspěvkové organizace řízené územním samosprávními celky a pověření vlastníci bytových jednotek (s výjimkou novostaveb).

Podmínky dotace

Dotace jsou přidělovány podle jednoduchého klíče:

  • 15 000 Kč za každý 1 kWp instalovaného výkonu
  • 10 000 Kč za každou 1 kWh elektrického akumulačního systému
  • 5 000 Kč za každou jednu připojenou bytovou jednotku

Elektrická energie vyrobená prostřednictvím FVE může být využita pro společné prostory, v bytových jednotkách, pro nabíjení elektrických vozidel nebo ohřev teplé vody.

Co se změnilo s rokem 2023?

Do prosince 2022, kdy byla schválena novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, neexistoval právní předpis umožňující sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. Jedinou cestou bylo zřízení takzvaného sdruženého odběrného místa. Jako odběratel v tom případě vystupoval majitel bytového domu, družstvo či SVJ. Jednotlivé domácnosti byly z pohledu spotřebitelského zákona neexistujícím subjektem a neměly možnost si zvolit vlastního dodavatele a dovolávat se svých spotřebitelských práv.

Nově lze sdílet elektřinu prostřednictvím zavedení vůdčího odběrného místa, které bude v bytovém domě jediné a připojen k němu bude společný zdroj. Přes toto odběrné místo budou realizovány, resp. prodávány, také přebytky nespotřebované elektřiny (přetoky) z domu do sítě. Vedle vůdčího odběrného místa ale budou nadále fungovat i přidružená odběrná místa, která zůstanou jednotlivým bytům. Ty si tedy budou moci vybírat vlastního dodavatele. Nedotčena u nich zůstane také ochrana spotřebitele.

Zásadní průlom pro instalace na bytových domech přináší schválení novely zákona LEX OZE I z ledna 2023, která zvyšuje hranici výkonu fotovoltaických elektráren, pod kterou lze stavět bez stavebního povolení a licence Energetického regulačního úřadu z 10 kWp na 50 kWp.

Mám zájem o fotovoltaiku

Vyplňte prosím kontaktní formulář, ozveme se Vám zpět. Můžete připojit také popis Vaší fotovoltaiky.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Více informací.
Do 24 hodin vás budeme kontaktovat a společně domluvíme termín návštěvy našeho technika pro obhlídku situace přímo na místě plánované FVE elektrárny.